به   انبوه  خوش آمدید


معرفي روستا

روستاي تاريخي، توريستي و كوهستاني" انبوه " در شمال ايران و در ‌180كيلومتري جنوب مركز استان گيلان و ‌116كيلومتري نيمه‌شرقي شهرستان رودبار واقع شده است .اين روستا در دامنه كوه‌هاي البرز شمالي در دل كوه و در امتداد گردنه "نواخان" با معماري پلكاني همانند ماسوله احداث شده به نحويكه حياط هر خانه پشت بام خانه ديگر است و به همين دليل به ماسوله دوم گيلان معروف شده است.
آري سفر را بايد به قصد ديدار روستاي"انبوه " از لوشان آغاز كرد و پس از طي ‌ 30كيلومتر راه به مركز بخش فاراب عمارلو، شهر جيرنده خواهيد رسيد و پس از عبور از اين شهر، و گذر از دو راهي داماش پس از طي حدود ‌15 كيلومتر راه در ارتفاعي بالاتر " گردنه نواخان" با مراتع سرسبز و درختان بهاري روبرو مي‌شويد كه خستگي راه را با طراوات و پاكي هوا و كوههايي زيبا از تن بدر مي‌كند.
منطقه سرسبز "نواخان" در تابستان آب و هوايي معتدل دارد با كوه‌هاي سر به فلك كشيده و دشتهاي سرسبز و چمن فرش شده با گل‌هاي زيبا و خانه‌هاي روستايي با بام‌هاي گلي و باغ‌هاي انار و رودخانه پر آبي كه از وسط روستا مي گذرد هر بيننده‌اي را به تحسين واميدارد.
وقتي به چند كيلومتري روستاي انبوه مي‌رسي ناگهان زيبايي ماسوله با آن معماري تحسين بر انگيزش را در جاي ديگري از گيلان زيبا مي‌بيني.
اينجا روستاي انبوه با بافت قديمي و تاريخي است كه در ‌66 كيلومتري شهر لوشان از توابع رودبار واقع شده است.

بافت روستا

روستاي انبوه از دو محله"بالا و پائين محله" تشكيل شده است و اين دو محله را جاده روستاي نوده فاراب از همديگر جدا مي كند.
در اين روستاي با بافت ارزشمند حدود ‌220خانوار مشتمل بر يك هزارو ‌200نفر جمعيت زندگي مي‌كنند و كاراصلي آنان باغداري و دامداري است.
گرچه در سالهاي گذشته به اين روستا بي‌مهري شده اما عليرغم بسياري از مشكلات نظير بهداشت، راه و امكانات زيرساختي اكنون از امكاناتي اوليه‌نظير تلفن، لوله‌كشي آب، حمام عمومي، برق، خانه بهداشت، دو مدرسه ابتدايي، يك مدرسه راهنمايي و يك دبيرستان شبانه‌روزي برخوردار است.
علاوه بر اين روستاي انبوه داراي دو مسجد"بالا و پايين محله" و ‌ 18شهيد، دو آزاده و حدود ‌ 20جانباز است كه در زمان جنگ تحميلي تقديم اين انقلاب كرده است.
بر اساس شواهد موجود قدمت سكونت انسان در روستاي "انبوه" به 3500 سال قبل از ميلاد مي‌رسد.
همچنين محصولاتي مانند فندق، گردو، انار، زيتون، زغال‌اخته، آلبالو، زردآلو، گيلاس، سيب و گلابي از مهم‌ترين توليدات مردم اين روستا است كه در بازارهاي مختلف به فروش مي‌رسد.

آبو هوا
آب و هواي اين منطقه كوهستاني معتدل با زمستان‌هاي سرد و تابستان‌هاي معتدل است.

جاذبه هاي گردشگري

"پل خشتي طاقي " اين روستا در زمان حكومت عباسيان ساخته شده است.
"مسجدجامع" روستاي انبوه بر اساس سنگ قبرهاي مشكوفه يك هزار و ‌ 200سال قدمت دارد.
اين روستا همچنين داراي يك قلعه باستاني بنام "چسيمارود" و " قبرستان باستاني گروچل " است.
قديمي‌ترين سنگ قبر به دست آمده استان گيلان كه متعلق به دوره اسلامي سال ‌ 451هجري قمري است مربوط به اين روستا است.
اين روستا زادگاه بزرگاني چون مرحوم آيت‌الله" شيخ احمد انبوهي" و فرزندش مرحوم "شيخ محمد انبوهي "است.
همچنين در اين روستا مرحوم "محمد تقي كياني" معروف به قاضي ‌ 60سال پيش داراي دفترخانه بوده‌است كه همه اين بزرگان از اساتيد حوزه علميه نجف بوده‌اند.
لباس‌هاي محلي اين منطقه شامل منديل و تونبان است كه از دو قسمت شلوار و پيراهن درست شده و زنان روستا آنرا مي‌پوشند.

فرهنگ روستا

فرهنگ، آداب و رسوم مردم در اين روستا همچنان بكر و دست نخورد مانده است و جوانان تحصيل كرده اين روستا زماني كه براي ديدار بزرگان به روستا مي آيند لباس محلي خود را با افتخار مي‌پوشند و به سنت‌هاي گذشته خود احترام مي‌گذارند.
پوشش لباسي مردم اين منطقه بيشتر متمايل به استان قزوين است.
نمد مالي، كليم بافي و جاجيم بافي را مي‌توان به عنوان صنايع دستي اين منطقه ياد كرد.
خلاصه آنكه روستاي انبوه يك سند تاريخي است با طبيعتي بسيار زيباو مردمي سخت كوش و محروم كه در طول تاريخ علي رغم ناسازگاري طبيعت و كمبود امكانات توانسته‌اند يك روستاي باستاني بسازند و سالهاي سال در آن زندگي كنند.
اكنون اين منطقه زيبا و ديدني به‌عنوان ميراث ارزشمند گذشتگان در سازمان مركزي ميراث فرهنگي به‌تصويب رسيده و به دليل اهميت، مورد بازديد استاندار گيلان و برخي از مسئولان واقع شده و مهمتر آنكه در سفر اخير رياست جمهوري طرح توسعه گردشگري آن نيز مورد توجه قرار گرفته است.

جغرافياي روستا

روستاي انبوه با موقعيت دره‌اي ـ دامنه‌اي و اقليم معتدل از زيبايي‌هاي كم نظير و جلوه‌هاي دل‌انگيزي برخوردار است. مناظر و چشم‌اندازهاي ارتفاعات سرسبز، سواحل و حواشي رودخانه با باغ‌هاي ميوه، در فصول بهار، تابستان و پاييز زيبايي منحصر به فردي مي‌يابد و دوستداران طبيعت را به سوي خود جلب مي‌كند. رودخانه پرآب شاهرود كه يكي از شاخه‌هاي رودخانه سفيدرود است در ميان دره كنار روستا جريان دارد و حواشي آن در فصول بهار و تابستان، محل مناسبي براي گذران اوقات فراغت گردشگران است.
ارتفاعات پيركوه، كه روستا را در بر گرفته‌اند، پوشش گياهي تنكي دارد و در بهار و تابستان، انواع گياهان دارويي در آن مي‌رويد و مورد استفاده مردم قرار مي‌گيرد. اين ارتفاعات در تمام طول سال، ميزبان كوهنوردان و علاقمندان به طبيعت كوهستان است.
قلعه چيمارود و پل انبوه دو اثر تاريخي مهم پيرامون روستاست. پل انبوه كه به پل شاهزاده تي‌تي خانم نيز معروف است، در فاصله3 كيلومتري روستاي انبوه، بر روي رودخانه شاهرود بنا شده و يكي از عجايب معماري استان گيلان است.
نقل است كه دو برادر و خواهر، از خاندان سلاطين گيلان، اين پل را ساخته‌اند كه گويا در قزوين (مركز حكومت وقت) زنداني بودند و به ديلمان فرار مي‌كنند و پس از عبور از رودخانه شاهرود تصميم مي‌گيرند بر روي آن پلي بسازند. معماري اين پل، بسيار زيبا است و مصالح اصلي آن آجر و گچ سرندي است، در پايه‌هاي اصلي پل نيز از سنگ و ملاط ساروج استفاده شده و جان‌پناه‌هايي نيز دارد. اهميت ساخت و معماري پل انبوه، در يك طاقي بودن آن است كه آب شاهرود از زير آن عبور مي‌كند.
جشن انار يكي از مهم‌ترين مراسم محلي اين روستاست. اين جشن، در طلوع صبح روز جمعه (يكي از روزهاي 20 الي 25 مهر) هر سال، با نداي «يا الله» پاكاركرپي ـ كسي كه به مدت يك سال از طرف باغداران، براي نگهباني از باغات انار انتخاب شده است ـ برگزار مي‌شود. در اين روز، تمام مردم روستا (حتي كساني كه بيرون از روستا زندگي مي‌كنند) براي كمك و چيدن انار به روستا مي‌آيند و با وسيله نقليه به سمت باغات انار حركت مي‌كنند. انجام اين مراسم تا غروب طول مي‌كشد.
مراسم عروسي در روستا هنوز به شيوه قديم و سنتي با رسوم و آيين‌هاي خاص آن برگزار مي‌شود.
موسيقي و انواع آواها و آهنگ‌هاي محلي در مراسم عروسي و جشن‌ها خوانده مي‌شود و نوازنده ني نيز خواننده را همراهي مي‌كند.
پوشاك غالب مردان روستا، كت و شلوار است ولي تعدادي از آن‌ها از كلاه و نيم تنه نيز استفاده مي‌كنند. زنان روستا، از لباس‌هاي محلي استفاده مي‌كنند. دامن‌هاي پرچين، پيراهن‌هاي بلند، جليقه و روسري، تركيبي از پارچه‌هاي گلدار و زيبا كه به وسيله نوارها و پولك‌هاي رنگي تزيين مي‌شوند، لباس محلي زنان را تشكيل مي‌دهند.

صنايع دستي

قالي، نمد، جاجيم، گليم، شال و جوراب از رايج‌ترين محصولات صنايع دستي روستاي انبوه است.

غذاهاي محلي

غذاهاي محلي گوشتي، مانند كباب و انواع خورشت، به همراه انواع آش و نان محلي در روستا طبخ مي‌شود. مسما (فسنجان) از غذاهاي محلي معروف روستا است.

اقامتگاههای روستا

اقامتگاههای روستا


تاکنون اقامتگاهی برای این روستا ثبت نشده است

گالری تصاویر


تصاویر ارسالی توسط کاربران برای این روستا

محصولات


اخبار روستا


اخبار سایت


مديركل امور روستايي و شوراهاي استانداري آذربايجان شرقي برگزاري جشنواره‌هاي بومي و محلي را داراي پشتوانه فكري و اجتماعي دانست و گفت: برگزاري اين جشنواره‌ها مي‌تواند در ارتقاي رتبه ايران در حوزه گردشگري و رونق بيش از پيش اين حوزه موثر باشدتقي كرمي در ج ...

معاون توسعه مديريت و منابع استانداري هرمزگان گفت: برگزاري مطلوب كنگره ملي 1500 شهيد استان هرمزگان با مشاركت مناسب دستگاه هاي اجرايي در حال پيگيري و اجراست.به گزارش روابط عمومي استانداري هرمزگان، نازنين شيباني در جلسه كميته استقبال و اسكان كنگره ملي 1 ...

معاون هماهنگي امور عمراني استانداري هرمزگان گفت: امروز زمان تكيه بر كارهاي سنتي و فيزيكي براي پيشبرد امور و برنامه ها پايان يافته و بايد با خلق ايده ها و كارهاي نوآورانه روند پيشبرد برنامه ها و اهداف سازمان همياري شهرداري هاي استان را سرعت بخشيد. به ...

معاون هماهنگي امور اقتصادي استانداري و رئيس هيات بازرسي انتخابات مجلس شوراي اسلامي در استان هرمزگان گفت: با تمهيدات اتخاذ شده شرايط براي برگزاري انتخاباتي باشكوه و قانونمند در هرمزگان فراهم است و هيات بازرسي انتخابات هم فعاليت خود را آغاز كرده است. ...

رحماني فضلي در زمينه انتصاب فرزاد قلندري به اين شرح است: "به موجب اين حكم و بنا به پيشنهاد استاندار محترم اردبيل و تأئيد معاون محترم عمران و توسعه امور شهري و روستايي، جنابعالي را به سمت معاون هماهنگي امور عمراني استانداري اردبيل منصوب مي نمايم. اي ...

رييس مركز مطالعات برنامه ريزي شهري و روستايي سازمان شهرداري ها و دهياري هاي كشور از برگزاري ششمين جشنواره پژوهش، آموزش و نوآوري در مديريت شهري و روستايي در روز 23 آذرماه همزمان با هفته پژوهش در تهران خبر داد. به گزارش روابط عمومي سازمان شهرداري ها و ...

مراسم انعقاد تفاهم‌نامه طرح ملي «تجهيز ناوگان حمل‌ونقل درون‌شهري به سامانه جامع پيمايش(سيپاد)» در جريان مراسم اختتاميه گردهمايي «ارائه نيازهاي فناورانه در پيشگيري و مبارزه با قاچاق كالا و ارز» با حضور معاون علمي فنآوري رئيس جمهور و رئيس ستاد مركزي مب ...

به گزارش كميته اطلاع رساني ستاد انتخابات استان هرمزگان، دكتر سعيد ناجي ضمن اعلام اين مطلب، افزود: داوطلبان يازدهمين دوره انتخابات مجلس شوراي اسلامي در هرمزگان مي‌توانند از 10 تا 16 آذرماه سال جاري از ساعت 8 صبح الي 18 در طول يك هفته براي ثبت‌نام به ...

به گزارش روابط عمومي استانداري هرمزگان، دكتر فريدون همتي در نشست شوراي برنامه‌ريزي و توسعه استان هرمزگان با تاكيد بر لزوم توسعه حمل و نقل عمومي عمومي درون شهري و برون شهري در اين استان، عنوان كرد: از دو سال پيش تاكنون اقدامات خوبي در راستاي ايجاد زير ...

رييس دفتر استاني ستاد احياي درياچه اروميه، از سه برابر شدن آب اين درياچه خبر داد مدارس ابتدايي شهر اروميه فردا تعطيل است 09 آذر 1398 - 12:11كد خبر : 7155113 گروه : آذربايجان غربي » اروميه آب درياچه اروميه 3 برابر شد رييس دفتر استاني ستاد احياي د ...

موقعیت روستا