به   اندج  خوش آمدید


اندج روستايي است در دهستان الموت بالا بخش الموت شرقي شهرستان قزوين.
فاصله اين روستا تا شهر قزوين حدود 80 كيلومتر مي باشد كه در 17 كيلومترى شهر معلم كلايه، در دل صخره هاي
عظيم و در مختصات طول جغرافيائي 36 درجه و 28 دقيقه و عرض جغرافيائي 50 درجه و 31 دقيقه و در ارتفاع 1600 متري از سطح درياهاي آزاد واقع شده است و از نظر اقليمي آب و هوايي سرد و نيمه خشك دارد.

جمعيت اين روستا بر اساس سرشماري سال 90، برابر 38 خانوار و 110 نفر بوده است كه عمده اهالي آن را افراد ساكن دايمي تشكيل مي دهند.
اشتغال اصلي ساكنان دايم روستا عمدتاً مبتني بر كشاورزي و به ويژه باغداري، دامداري و آبزي پروري است. كثر اهالي روستا به كارهايي همچون كشاورزي ، باغداري ، دامداري و پرورش زنبور و ماهي عسل مبادرت مي ورزند. عمده ترين فراورده زراعي روستا لوبيا چيتي است كه از كيفيت فوق العاده اي برخوردار است. در گذشته كشت برنج نيز مرسوم بود كه با توجه به توسعه باغداري و تغييرات جوي امروزه كمتر به آن مي پردازند. گندم،جو و … نيز به منظور تغذيه دام و طيور كشت مي شود ولي ميزان كشت آن نسبت به گذشته كه اهالي مجبور به تامين آرد خود بودند به شدت كاهش يافته است. نان روستا توسط خانم ها در تنور هاي سنتي كه در هر خانه اي ميتوان يافت پخته مي شود كه هنگام پخت نان در منازل بوي نان تازه تا چند محله آن طرفتر به مشام ميرسيد. كشت يونجه در روستا نيز بسيار متداول است و تنها علوفه اي است كه بطور فراوان براي تغذيه دام مصرف مي شود. درامد باغباني روستا نيز عمدتا محدود به گيلاس و گردو است ولي سيب،گلابي، زردآلو، انگور،گوجه سبز و آلبالو و همچنين كيوي، خرمالو و انجير هم به چشم مي خورد. اهالي روستا با نگهداري گاو و گوسفند نياز خود به لبنيات را نيز برآورده مي سازند. اخيراً يك كارگاه توليد مواد غذايي و چند مزرعه پرورش ماهي قزل آلا پويايي تازه اي به كسب و كار در روستا داده است.
جاذبه هاي گردشگري اين روستا عبارتند از:
وجود خانه هايي با مصالح سنگ، گل، خشت و چوب در بافت قديم روستا
آب و هواي مساعد، رويش انواع گياهان خودرو و گياهان دارويي گاوزبان، شنگ، شيرين بيان، غازاياقي، كنگر، آويشن، ريواس، بومادران، گون، روناس و نيز انواع گل‌هاي وحشي، زيبايي‌هاي طبيعت روستاي اندج را چند برابر كرده است.
كوه‌هاي بلند، صخره‌هاي شگفت‌آور، دره‌هاي زيبا، طراوت و آرامش رودخانه دايمي اندج، چهره زيبايي از طبيعت بكر روستا به نمايش مي‌گذارد.
معماري خانه‌هاي اين روستا متأثر از شرايط طبيعي و نوعي فعاليت‌هاي اقتصادي و معيشتي ساكنين شكل گرفته است. در تمام خانه‌ها فضاهاي انبار، طويله، انبارهاي علوفه، اتاق‌هاي خواب و پذيرايي وجود دارد. سقف خانه‌ها مسطح است.
در حوالي آن بر بالاي كوه بقاياي دژ ويراني وجود دارد، كه با سنگ و گچ ساخته شده و به نظر مي‌رسد از قدمت نسبتاً طولاني برخوردار است.
به لحاظ وجود جاذبه هاي متنوع در اين روستا به ويژه چشم اندازهاي زيباي طبيعي، ظرفيت و امكان جذب گردشگران بيشتري متصور است اما به جز دو سوييت اقامتي دهياري روستا و تعدادي از منازل روستايي و سوييت گردشگري، امكانات اقامتي چنداني در روستا وجود ندارد. صنايع دستي روستاي اندج شامل نمدبافي و سبدبافي است. از ميان غذاهاي محلي روستا مي‌توان به انواع آش، فسنجان، آبگوشت و كباب و نان محلي اشاره كرد.
ظرفيتها و زيرساختها: آب اين روستا كه بسيار شيرين و گوارا است از چشمه اي واقع در غرب روستا و در مزرعه كاسيگر تامين مي شود. و همچنين مي توان به وجود مدرسه ابتدايي، كتابخانه، پوشش تلفن بي سيم، مسجد امام علي (كه اخيراً با همت اهالي و خيرين بازسازي شده)، مقبره امام زاده محمود (با شجره نامه معتبر)، نعمت برق و جاده آسفالت و زمين فوتبال خاكي اشاره كرد. دستيابي به روستا از مسير اصلي آن كه جاده اي است در امتداد اندج رود و با گذر از روستاهاي صايين كلايه، ملاكلايه و كندانسر امكان پذير است. و همچنين يك جاده خاكي منشعب از راه اصلي اهالي روستاهاي كوچنان و دك كه از دل صخره هاي بزكش مي گذرد دستيابي به اندج را براي همسايگان شمالي ممكن ساخته است.


دره اندج رود در شمال شرق كوهستاني منطقه الموت قزوين قرار گرفته است. نام اين دره و رود آن برگرفته از عنوان روستايي بزرگ به همين نام در انتهاي اين دره است .

روستاي اندج از توابع بخش رودبار الموت، شهرستان قزوين، در 15 كيلومتري شهر معلم كلايه و در 80 كيلومتري قزوين قرار دارد.

روستاي اندج با مختصات جغرافيايي 50 درجه و 25 دقيقه و 45 ثانيه طول شرقي و 36 درجه و 27 دقيقه و55 ثانيه عرض شمالي واقع شده است.

اين روستا از شمال به كوه پس وشته، از شرق و شمال شرق به كوه ستو و دره تارو، از شمال و شمال غربي به كوه ديميان( ميدان) و دره چاكان و از جنوب شرقي به كوه قلعه چال محدود مي شود.

روستاي اندج از سمت شمال به روستاي كوچنان و از سمت غرب به روستاي دك و از سمت شرق به روستاهاي توان وخشكچال و از سمت جنوب به روستاي كندان سر محدود مي شود.

درآمد مردم روستاي اندج از راه فعاليت زراعي و دامپروري تامين مي شود، پرورش زنبور عسل و توليد صنايع دستي از قبيل سبد و نمد نيز در روستا رواج دارد. اراضي زراعي و باغي روستا به روش آبي كشت مي‌شوند. برنج، گندم، جو و يونجه محصولات زراعي روستا است. انواع ميوه هاي باغي و سردرختي نيز عبارتند از آلبالو، گيلاس، زردآلو،گردو، سيب و گلابي.

روستاي كوهپايه اندج داراي بافت مسكوني متمركزي است. معماري خانه هاي اين روستا متاثر از شرايط طبيعي و نوع فعاليتهاي اقتصادي و معيشتي ساكنين شكل گرفته است. در تمام خانه ها فضاهاي انبار، طويله، انبار علوفه، اتاق هاي خواب و پذيرايي وجود دارد. سقف خانه ها مسطح است.در بافت قديم روستا مصالح سنگ، گل، خشت و چوب به كار رفته است در ساخت خانه هاي جديد از مصالح آهن، سيمان و آجر بهره‌گيري شده است.

كوههاي بلند، صخره هاي شگفت آور، دره هاي زيبا، طراوت و آرامش رودخانه اندج، چهره زيبايي از طبيعت بكر روستابه نمايش مي‌گذارد. جاذبه هاي طبيعي روستا مجموعه زيبا و بي نظيري هستند كه انسان با ذوقي را به سوي خود جذب مي‌كنند.

همجواري با صخره هاي عظيم و دره اندج رود چهره زيبايي از طبيعت بكر را به تصوير مي كشد و همچنين داراي شرايط خاص زمين شناسي براي علاقمندان مي باشد.

فاصله روستا تا مركز استان (كيلومتر) : 80

فاصله روستا تا نزديكترين شهر(كيلومتر): 15

تعداد خانوار 38
جمعيت كل: 110

مذهب اكثريت : مسلمان

نوع و كيفيت جاده ارتباطي : تا جاده فرعي اندج آسفالته

دفتر پست وجود ندارد

دفتر مخابرات وجود ندارد

دسترسي عمومي به اينترنت وجود ندارد

دسترسي به دفتر ICT: :وجود ندارد

بهترين زمان براي بازديد از جاذبه هاي طبيعي اين استان: فصول بهار و تابستان و پاييز مي باشد.

زبان, آيين و فرهنگ

زبان مردم اين روستا گويشي است بر گرفته از گويش هاي “مازني” و ” گيلكي” كه دليل آن قرن ها مبادلات تجاري با سرزمين هاي آن سوي البرز مي باشد. البته تمام ساكنين به زبان فارسي تسلط كامل داشته و امروزه جوانتر ها, بخصوص مهاجرين به زبان رسمي فارسي تكلم مي كنند. تمامي ساكنين روستا مسلمان بوده و شيعه دوازده امامي مي باشند.

پوشاك زنان و دختران روستا تحت تأثير محيط طبيعي، آب و هوا و شيوه كار عبارت است از بلوز شلوار و دامن به همراه روسري كه بنابر ذوق و روح زيباپسند خود در رنگهاي متفاوتي ديده مي شوند. مردان نيز كم و بيش از پوشش رسمي رايج در كشور تبعيت مي كنند. زنان و مردان روستا از ديرباز با هنر و صنايع دستي آشنا بوده اند كه از جمله آن مي توان به گليم بافي, حصير بافي و .. اشاره كرد كه امروزه تحت تاثير مدرنيته در كمتر خانه اي ميتوان از دار گليم بافي سراغ گرفت.

اقامتگاههای روستا

اقامتگاههای روستا


تاکنون اقامتگاهی برای این روستا ثبت نشده است

گالری تصاویر


تصاویر ارسالی توسط کاربران برای این روستا

محصولات


اخبار روستا


اخبار سایت


در تاريخ 26 آبان 98 دوره آموزشي سامانه جامع مديريت دهياريها در استان سيستان و بلوچستان با حضور مدير كل محترم امور روستائي و شوراهاي آن استان و كارشناسان محترم دفتر امور روستايي و اكثر مسئولين مالي برگزار گرديد.

به گزارش پايگاه اطلاع رساني استانداري آذربايجان غربي ، عارف خدرلو در همايش دهياران كه امروز به مناسبت روز روستاها در استانداري برگزار شد، با تبريك روز روستا به روستاييان، گفت: براي نخستين بار اين همايش بصورت استاني براي ارج نهادن به روستا و جايگاه رو ...

استاندار گيلان با اشاره به 528 ميليارد تومان سهم گيلان در بخش تسهيلات اشتغال روستايي، از وزير تعاون، كار و رفاه اجتماعي خواست دستور دهد باقيمانده سهم استان در اين بخش اختصاص يابد. به گزارش پايگاه اطلاع رساني استانداري گيلان؛ دكتر ارسلان زارع در جل ...

استاندار گيلان شامگاه جمعه در جلسه ستاد پيشگيري، هماهنگي و فرماندهي عمليات پاسخ به بحران، به پيش بيني هواشناسي مبني بر افزايش بارش باران در روزهاي آتي اشاره و تاكيد كرد: دستگاه هاي اجرايي، امدادي و خدمات رسان بايد بيش از گذشته آمادگي لازم را داشته با ...

سرپرست معاونت سياسي، امنيتي و اجتماعي استاندار گيلان با اشاره به وجود 270 كيلومتر ساحل در استان، تصريح كرد كه با برنامه ريزي مناسب از اين ظرفيت ميتوان براي رفع مشكلات اقتصادي، فرهنگي و ايجاد عدالت اجتماعي استفاده كرد. به گزارش پايگاه اطلاع رساني ...

مديركل دفتر مديريت عملكرد، بازرسي و امور حقوقي استانداري تهران با اشاره به موضوع ماده 99 از پيگيري وضعيت ساخت و سازهاي غيرمجاز در صالح آباد شهرري خبر داد. جمال زنگيشه در گفت و گو با خبرنگار پايگاه اطلاع رساني استانداري تهران با اشاره به بازديد از روس ...

انوشيروان محسني بندپي استاندار تهران در پيامي فرارسيدن ميلاد باسعادت پيامبر اكرم(ص)، امام جعفر صادق(ع) و هفته وحدت را گرامي داشت. به گزارش پايگاه اطلاع رساني استانداري تهران، انوشيروان محسني بندپي با اشاره به اهميت وحدت مسلمانان، در پيامي فرارسيدن مي ...

محسني بندپي استاندار تهران فردا شنبه 25 آبان ماه (ساعت 14:30 الي 16) از طريق سامانه ارتباط مردمي دولت و مردم (سامد) تلفن 111 پاسخگوي سوالات و درخواست هاي مردم استان تهران است. به گزارش پايگاه اطلاع رساني استانداري تهران، نظر به دستور نهاد رياست جمهور ...

استاندار گلستان از حمايت ها و پيگيري هاي دكتر دين پرست، معاون هماهنگي امور اقتصادي و توسعه منطقه اي وزير كشور در خصوص پيگيري پروژه پتروشيمي گلستان قدرداني و سپاسگزاري كرد. به گزارش پايگاه اطلاع رساني استانداري گلستان، دكتر سيد مناف هاشمي در ديدار با ...

سرپرست معاونت هماهنگي امور اقتصادي و توسعه منابع استانداري گلستان گفت: يك‎هزار و 500 پرونده كشاورزان خسارت‎ديده از سيل در مرحله دوم كارگروه استاني از كمك بلاعوض سيل فروردين 97 بهره‎مند مي‎شوند. مهندس محمد حميدي اظهار كرد: اين ميزان پرونده براي 5 هزا ...

موقعیت روستا