به   سرسختي عليا  خوش آمدید


روستاي سرسختي عليا از توابع بخش مركزي شهرستان شازند استان مركزي با قدمت هفت هزار و 500 ساله در انتظار بوم گردان و مسافران نوروزي است.

، با توجه به اقدامات مثبت و مفيدي كه در سال هاي اخير به جهت توسعه اقامتگاه هاي بوم گردي در ايران رخ داده، اكوتوريسم جان تازه اي گرفته است، اما گسترش اين پديده درآمدزا نيازمند فرهنگ سازي و به ويژه تشريح و تبيين آثار اين مهم براي روستائيان است.

روستاي سرسختي عليا يكي از روستاهاي هدف گردشگري شهرستان شازند استان مركزي است كه علاوه بر وجود خانه هاي پلكاني و تاريخي از ظرفيت طبيعي و بسيار جذابي برخوردار است.

روستاي سرسختي عليا يكي از دهها روستاي اين شهرستان است كه با تخصيص اعتبارات لازم براي تامين زيرساخت هاي مورد نياز مي تواند به عنوان يك هدف بوم گردي معرفي شود.
سرسختي عليا علاوه بر برخورداري از طبيعت زيبا، كوه هاي سر به فلك كشيده، وجود خانه هاي كاه گلي و قديمي، وجود تپه هفت هزار و 500 ساله و تنوع زيستي مطلوب در مجاورت سد هندودر و همچنين آستان مقدس امامزادگان سهل ابن علي(ع) و اهل ابن علي(ع) واقع شده است.
يكي از آثار باستاني و قديمي كه در تپه سرسختي شازند كشف شده، اسكلت كامل با قدمتي هفت هزار و 500 ساله است.
تمهيدات لازم براي ساخت موزه آثار باستاني انديشيده شده و در صورت موافقت سازمان ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري، مديريت ارشد استان و فرمانداري شازند نيز حمايت هاي لازم را انجام مي دهد.
روستاي سرسختي عليا يكي از روستاهاي هدف گردشگري شهرستان شازند است كه تاكنون يك ميليارد ريال از محل اعتبارات دهياري ها به منظور تامين زيرساخت هاي موجود در اين روستا هزينه شده است.
با توجه به اينكه آب، برق، گاز و مسير دسترسي مهمترين عوامل بوم گردي محسوب مي شود، روستاي سرسختي عليا از همه اين ظرفيت ها برخوردار و چندين منزل روستايي نيز براي جذب بوم گردان در اين روستا تجهيز شده است.
تپه باستاني سرسختي عليا در لبه شرقي زاگرس مركزي واقع شده و از منظر مطالعات باستان شناسان اهميت بسيار زيادي دارد.
علاوه بر ظرفيت هاي گردشگري طبيعي و تاريخي روستاي سرسختي عليا، اين روستا به عنوان قطب چرم كشور نيز مطرح است.

اين روستا در چهار كيلومتري شهر مذهبي - زيارتي آستانه علوي قرار گرفته و يكي از روستاهاي آباد و خوش آب و هواي اين منطقه در تمام فصول است.
شغل اهالي سرسختي كشاورزي، باغداري و دامداري است و جمعيت روستاي سرسختي به صورت فصلي تغيير مي كند اما به طور كل در سرشماري نفوس و مسكن سال 1395 كه توسط مركز آمار ايران انجام شده، 278 خانوار در اين روستا سكونت دارند.
با توجه به اينكه روستاي سرسختي عليا در منطقه كوهستاني واقع شده تنوع جانوري بسياري نيز دارد و پستانداران اين منطقه شامل كل و بز، قوچ و ميش، پلنگ، گربه وحشي، كفتار، گراز، گرگ، روباه و شغال است.
زبان مردم روستا فارسي و فرهنگ و گويش آنها متاثر از فرهنگ و گويش استان لرستان است و از اين لحاظ كه روستاي سرسختي در بلندي واقع شده و اطراف آن را كوه‌هاي مرتفعي پوشانده از همين ‌رو آب و هواي آن در اكثر ايام سال معتدل رو به سرد است.
روستاي سرسختي عليا يكي از كانون هاي جمعيتي قديمي شازند است و به خاطر واقع شدن در عرصه هاي جنگلي بلوط، داراي چشم اندازي كم نظير است و جنگل بلوط واقع شده روي تپه سرخ در جوار روستاي سرسختي هم اكنون به عنوان تنها ذخيره گاه جنگلي بلوط استان مركزي تحت حفاظت منابع طبيعي قرار دارد.
مجموعه تپه تاريخي، آسياب ها، جنگل هاي بلوط، چشمه هاي جوشان، رسوم و باورهاي منطقه شرايط مطلوبي را براي بوم گردان فراهم مي كند.
روستاي سرسختي عليا در 18 كيلومتري شهر شازند و حدود 40 كيلومتري اراك مركز استان مركزي واقع شده است.

اقامتگاههای روستا

اقامتگاههای روستا


تاکنون اقامتگاهی برای این روستا ثبت نشده است

گالری تصاویر


تصاویر ارسالی توسط کاربران برای این روستا

محصولات


اخبار روستا


اخبار سایت


به گزارشايرنا از سازمان شهرداري‌ها و دهياري‌هاي كشور، سعيدرضا جندقيان بيدگلي روز شنبه افزود: با پيگيري‌هاي مستمر و هماهنگي‌هاي صورت گرفته با دفتر نوسازي، تحول اداري و فناوري اطلاعات سازمان و موافقت دبير كميسيون هماهنگي انفورماتيك بانك‌ها، امكان انجام ...

به ميمنت عيد سعيد غدير ، سامانه عوارض دهياريهاي کشور با قابليت اتصال به سامانه مالي و اپليکيشن ويژه دهيار راه اندازي گرديد. با استفاده از اين سامانه امکان صدور قبض جهت واريز هرنوع از عوارض اعم از عوارض جمع آوري زباله ، عوارض سطح روستا و ... وجود دار ...

به گزارش روابط عمومي سازمان شهرداري‌ها و دهياري‌هاي کشور، سعيدرضا جندقيان بيدگلي با اعلام اين خبر گفت: در اين جلسه که با حضور اعضاي کميته، نمايندگان پست بانک ايران و نمايندگان استانداري‌هاي ذي‌ربط در سازمان شهرداري‌ها و دهياري‌هاي کشور تشکيل شد، 15 ط ...

به گزارش روابط عمومي سازمان شهرداري ها و دهياري هاي کشور، دکتر رضا مختاري که پنج شنبه 24 مرداد در حاشيه بازديد از چهارمين نمايشگاه توانمندي هاي روستاييان و عشاير در تهران سخن مي گفت، با بيان اينکه يکي از ابزارهاي مهم براي برنامه ريزي و رسيدن به توس ...

به گزارش روابط عمومي سازمان شهرداري ها و دهياري هاي کشور ،‌سعيدرضا جندقيان بيدگلي ضمن اعلام اين خبر عنوان نمود: در راستاي ساماندهي و انتظام‌بخشي به نحوه محاسبه و پرداخت حقوق و مزاياي مسئولين امور فني دهياري‌ها، اين دستورالعمل در 16 ماده و سه تبصره به ...

به گزارش روابط عمومي سازمان شهرداري ها و دهياري هاي کشور، مهدي جمالي نژاد در اين نشست با اشاره به معضل پسماند و زباله در استان‌هاي شمالي، اظهار کرد: مديريت پسماند و کاهش نگراني‌ها در اين حوزه بسيار حائز اهميت است بايد اقدام اساسي در زمينه مديريت پسما ...

با سلام طي بررسي هاي بعمل آمده در مدت زمان حدود دوسال بر روي خدمات اينترنت ارائه شده از طرف شرکت مخابرات در نقاط مختلف کشور ،متاسفانه شاهد اين بوديم که سرويس ارائه شده از طرف اين شرکت پايداري لازم را نداشته و در زمانهاي مختلف سرعت اينترنت ارائه شده ...

اپليکيشن ويژه ناظرين فني مستقر در بخشداريها جهت ثبت نتايج بازديد از پروژه هاي عمراني تهيه گرديده. کليه ناظرين فني ميتوانند اين اپليکيشن را از ليست پيوست دانلود و سپس با تماس با شرکت نسبت به تهيه نام کاربري و رمز عبور اقدام نمايند.

معاون امور دهياري‌هاي سازمان شهرداري‌ها و دهياري‌هاي كشور اعلام كرد: طرح بازسازي و نوسازي روستاهاي آسيب ديده ازسيل با بهره‌گيري از ظرفيت دهياري‌ها و با شعار "هر دهياري يك همراهي (هديه)" براي اجرا به استانداريها ابلاغ شد. به گزارش روابط عمومي سازما ...

جانشين رييس و معاون توسعه منابع و پشتيباني سازمان شهرداري ها و دهياري هاي كشور از ابلاغ نصاب معاملات سال 98 شهرداري ها و دهياري ها خبر داد. به گزارش روابط عمومي سازمان شهرداري ها و دهياري هاي كشور، مسعود نصرتي در اين زمينه گفت: با توجه به مصوبه28 ...

موقعیت روستا


مسئول مالي

مريم محمدي